Forum Neg.pl Strona Główna Neg.pl
Forum zadłużonych.
Pomożemy Ci wyjść z długów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gdy komornik zaj?? konta bankowe.....

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Neg.pl Strona Główna -> Komornik i egzekucja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zimek
Gość





PostWysłany: Sob Sie 26, 2006 2:22 pm    Temat postu: Gdy komornik zaj?? konta bankowe..... Odpowiedz z cytatem

Co dzieje si? w przypadku zaj?cia kont bankowych przez komornika :
-je?eli s? na nich pieni?dze?--czy mo?na zaj?? te pieni?dzena poczety d?ugu,czy tylko s? one zablokowane
-je?eli niema na nich pieni?dzy?--to czy mo?na zlikwidowa? takie konto i
to ju? b?dzie po problemie?
Czy Bank informuje w?a?ciciela konta ?e komornik si? nim interesuje?
Z g?ry dzi?kuje z informacje!!!
Powrót do góry
ELA
Gość





PostWysłany: Sob Sie 26, 2006 9:28 pm    Temat postu: RE Odpowiedz z cytatem

Zaj?cie konta bankowego przez komornika

Na podstawie umowy rachunku bankowego (art. 725-733 K.c. i art. 49-62 Prawa bankowego) banki prowadz? r??nego rodzaju rachunki swoich klient?w, zar?wno os?b fizycznych, jak i os?b prawnych. Do najcz??ciej spotykanych nale?? dzi? rachunki bie??ce, pomocnicze, lokat terminowych czy te? rachunki oszcz?dno?ciowe. Og?ln? cech? prowadzonych przez banki rachunk?w jest ich charakter – umowy cywilnoprawnej, na mocy kt?rej posiadacz rachunku ma roszczenie o zwrot okre?lonej kwoty ?rodk?w prawnych.

Og?lnie, egzekucja z rachunk?w bankowych mo?e by? prowadzona w trybie egzekucji s?dowej (art. 889-894 K.p.c.) lub administracyjnej (art. 80-87 Ustawy o post?powaniu egzekucyjnym w administracji). Egzekucji s?dowej dokonuje przede wszystkim komornik, z kolei w przypadku egzekucji administracyjnej nale?no?ci pieni??nych takim organem jest naczelnik urz?du skarbowego. Innymi organami egzekucyjnymi w egzekucji administracyjnej mog? by?: w?a?ciwy organ gminy, dyrektor oddzia?u ZUS, dyrektor izby celnej, przewodnicz?cy organu orzekaj?cego w sprawach o naruszenie dyscypliny finans?w publicznych, dyrektor oddzia?u regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (art. 19 ? 2-7) a tak?e inny organ w zakresie okre?lonym odr?bnymi ustawami (art. 19 ? 8).

Zaj?cie konta bankowego w wyniku administracyjnego post?powania egzekucyjnego

Wszcz?cie egzekucji nast?puje w chwili przes?ania przez organ egzekucyjny do banku, a je?eli bank posiada oddzia?y – do w?a?ciwego oddzia?u banku, zawiadomienia o zaj?ciu wierzytelno?ci pieni??nej z rachunku bankowego do wysoko?ci egzekwowanej nale?no?ci pieni??nej wraz z odsetkami oraz kosztami egzekucyjnymi (art. 80 ? 1 ustawy). Organ egzekucyjny jednocze?nie wzywa bank, aby bez zgody organu egzekucyjnego nie dokonywa? wyp?at z rachunku bankowego do wysoko?ci zaj?tej wierzytelno?ci, lecz bezzw?ocznie przekaza? zaj?t? kwot? organowi egzekucyjnemu na pokrycie egzekwowanej nale?no?ci albo zawiadomi? organ egzekucyjny, w terminie 7 dni od dnia dor?czenia wezwania, o przeszkodzie w dokonaniu wp?aty.

Skutkiem zaj?cia jest przede wszystkim to, ?e zaj?te s? nie tylko kwoty znajduj?ce si? na rachunku, ale tak?e sumy, kt?re zosta?y wp?acone na rachunek po jego zaj?ciu (art. 80 ? 2). Bank wstrzymuje tak?e wszelkie wyp?aty z zaj?tego rachunku oraz ma obowi?zek powiadomi? o zaj?ciu wierzytelno?ci z rachunku bankowego inne oddzia?y banku, inne banki, plac?wki pocztowe i inne podmioty uprawnione do dokonywania wyp?at zobowi?zanemu (szczeg??owe kwestie na temat sposobu zawiadamiania podanych jednostek zawiera Rozporz?dzenie Ministra Finans?w z dnia 30 kwietnia 2002 r. w sprawie trybu zawiadamiania przez bank o zaj?ciu wierzytelno?ci z rachunku bankowego w post?powaniu egzekucyjnym w administracji, Dz. U. 02.50.454).

Zaj?cie konta bankowego jest skuteczne niezale?nie od tego, czy organ egzekucyjny wskaza? w zawiadomieniu o zaj?ciu numery zaj?tych rachunk?w (art. 81 ? 1). Kwesti? szczeg?ln? s? sytuacje, gdy istnieje dokument potwierdzaj?cy posiadanie rachunku bankowego (np. ksi??eczka, dokument imienny). Organ egzekucyjny dokonuje zaj?cia poprzez wpisanie tego dokumentu w protokole zaj?cia, podaj?c jednocze?nie wysoko?? egzekwowanej nale?no?ci pieni??nej wraz z odsetkami i kosztami post?powania egzekucyjnego. Je?eli bez okazania dokumentu nie mo?na zrealizowa? wierzytelno?ci z rachunku bankowego, to nast?puje odebranie dokumentu (art. 85 ? 1).

Do obowi?zk?w organu egzekucyjnego nale?y tak?e zawiadomienie zobowi?zanego o zaj?ciu jego wierzytelno?ci z rachunku bankowego, dostarczaj?c mu odpis tytu?u wykonawczego (o ile nie zosta? wcze?niej dor?czony) i odpis zawiadomienia skierowanego do banku o zakazie wyp?aty zaj?tej kwoty z rachunku bankowego bez zgody organu egzekucyjnego (art. 80 ? 3).
Powrót do góry
Zimek
Gość





PostWysłany: Nie Sie 27, 2006 9:10 am    Temat postu: Dzi?ki Odpowiedz z cytatem

Serdeczne dzi?ki.Super odpowied?!! :)
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Neg.pl Strona Główna -> Komornik i egzekucja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
aplikacje dedykowane